Plané neštovice – zážitková nemoc

Autor: Zuzana P.

V poměrně klidném období, kdy si moje dcera ze školky nedonesla ani vši ani rýmu a zlobila jako tisíc čertů, jsem si pomyslela, že už jsem skutečně unavená a potřebuji já i manžel chvíli klidu. Chystali jsme oslavu 4. narozenin, vše naplánované, hosté sezvaní, dárky nakoupené a v noci tajně zabalené. Poslední super náročný víkend a další si dáme konečně nohy na stůl. Naplánováno bylo a nemělo to mít chybu.

Středa před plánovaným klidným víkendem. Manžel mi do práce volá kolem čtvrté hodiny. Tuším nepříjemnost, protože buď zapomněl dceru vyzvednout – čemuž jsem věřila asi tak na 2 % nebo nějaký průšvih. A taky, že jo. Malá měla horečku přes 38. Okamžitě se mi vybavilo, že ve školce na nástěnce visí cedulka: „Ve školce se vyskytly plané neštovice.“ Ihned při příjezdu jsem prozkoumala každý záhyb kůže mojí princezny, která krom toho, že byla na ohmat extra teplá, řádila stejně jako o víkendu na oslavě. Pupínek žádný, jen v podvečer zničeho nic zvracení. Teplota pryč. Povolali jsme pro jistotu do služby hlídací babičku a dcerku omluvili ze školky. Ale ani následující dva dny žádné známky nemoci.

A v sobotu ráno se objevil. První pupínek. Je to neštovice? Není to neštovice? Jak to mám poznat?

Pro ty z vás, které jste na tom stejně jako já před pár týdny. Neštovice je v první úplně nejrannější  fázi červený flíček, který se ale velmi záhy změní na útvar podobající se puchýřku. A hlavně najdete jeden a buďte si jista, že dostanete pocit, že vám neštovice rostou před očima. Rodí se rychlostí blesku. Pokud objev pupínku učiníte, nikam se nechystejte, vaše dítě je v danou chvíli extrémně infekční a nakazili byste mnoho nicnetušících lidí, kolem kterých byste se jen pohybovali. Zachovejte klid, zavolejte vaší dětské lékařce nebo na dětskou pohotovost. Lékaři vám řeknou, co je potřeba a jaké léky máte koupit. Neštovičky v žádném případě nesmí dítě škrábat. Některé děti jich mají jen pár, některé naopak extrémně i v tisících. Ano, v tisících. Zní to šíleně? Ano, je to šílené. Proto, aby šílené nebyly i následky, čtěte dál.

V první řadě se nedivte, když vaše dítko bude úplně v pohodě. To je ta nejlepší varianta, která vás může potkat. Moje zkušenost je, že každý den bylo jinak. Občas peklo, občas absolutní pohoda. Kvůli všemožným i nemožným okolnostem měla moje mamka dvoutýdenní zápřah u princezny pupínkaté. Alespoň měla pestrý program a dny jí utíkaly lépe, než jen pruda s maminkou.

Moje doporučení je tedy takové, že pokud máte ve svém okolí osoby, které si v životě planými neštovicemi prošli a jsou ochotní. Využijte této možnosti.

Autor: Zuzana P.
Autor: Zuzana P.

U nás měly neštovice opravdu pestrý průběh. První tři dny se dceři objevovaly pupínky a byla unavenější než obvykle a pravidelně jedenkrát denně zvracela. Čtvrtý den, kdy se pupínky už nerojily, celý den proležela, nebylo jí dobře, s tím, že teplotu ani jiné příznaky nemoci neměla. Pátý den jsme objevili pravděpodobně největší neštovici, naše maminky říkají „neštovice matka“, byla obrovská, což znamená v rozměrech zhruba 9×7 mm. Dva tři dny neštovice vypadají stále jako puchýře a je doporučováno je potírat několikrát denně tekutým pudrem (doporučení dostanete od lékaře). Potom puchýře usychají a tvoří se stroupky. Opět je velmi důležité pohlídat, aby se dítě neškrábalo. Tekutý pudr z části slouží rovněž jako tlumidlo svědění. My jsme podávali ještě tlumící léky. Zároveň je velmi důležité minimálně 10 dní od objevení poslední neštovice dítě nekoupat. Maximálně krátce osprchovat nebo zlehka otřít vlhčenými ubrousky nebo mokrým ručníkem. To, že denně z dítěte neumyjete pudr či mast není na škodu, spíše naopak. Neštovice se hojně vyskytují i na genitáliích, očích a ve vlasech, na rtech a v ústech. U vlasů pudrem či mastí šetřit nemusíte. U očí a genitálií se poraďte s odborníkem, stejně jako u výskytu na rtech a uvnitř pusy. Na rtech neštovice vypadá jako opar, uvnitř úst jako aft.

Po deseti dnech nechte dítko řádně odpučet ve vaně. Pozor při utírání, abyste stroupky nestrhli. Moje dcera už si na svědění po koupání nestěžovala, takže už jsme dál nenatírali pudrem. Ani nepodávali léky. Dvanáctý den jsme se dle domluvy s naší paní doktorkou, šli ukázat a po kontrole jsme dodostali informaci, že stroupky se budou hojit ještě nějaké dva a tři týdny a není důvod už být nadále doma, protože dcera může normálně mezi kolektiv. Po odloupnutí stroupku je místo červené a máte dojem, že zanechá jizvu. Nicméně místa každým dnem blednou, až do úplného zmizení.

Tak a máte plané neštovice za sebou. Doporučuji se po tomto maratonu jít odměnit minimálně do cukrárny.

Pár lékařských faktů o planých neštovicích

Jedná se o běžné dětské onemocnění, které si většina dětí prožije v období docházky do mateřské školy. Neštovice jsou virové onemocnění, které člověk prožije pouze jednou, protože si potom tělo vytvoří doživotní imunitu. Plané neštovice způsobuje herpetický vir – Varicella zoster. Stejný vir způsobuje rovněž pásový opar. Vysoce infekční je onemocnění hlavně v prvním stádiu, přenáší se buď přímým kontaktem či vzduchem a inkubační doba je 2-3 týdny. Příznaky nemoci jsou různé – horečka, únava, bolest hlavy, zimnice, průjem, bolesti břicha, bolesti kůže.

Plané neštovice jsou pro nás maminky další zkouškou odolnosti a výdrže. Zpravidla nemoc netrvá déle než 18 dní. Vydržte, vyzbrojte se nápady, jak dítko zabavit, aby se nemělo šanci věnovat pocitu svědění. Pokuste se domluvit návštěvy těch, které si už nemocí prošli. Nebo také těch, kteří by o nemoc stáli. Odborníci se shodují v tom, že plánovaná nákaza planými neštovicemi je pro všechny zúčastněné nejideálnější variantou.

Latest Posts

Nenech si ujít