Panická porucha se může týkat i vás! Nepodceňujte ji.

Panická porucha trápí stále více lidí. Její příznaky jsou přitom velmi podobné infarktu. O co se jedná a jaké jsou nejčastější příznaky tohoto onemocnění? Proč panická porucha vzniká? Jaké jsou její spouštěče, a jde ji úspěšně léčit?

Co je panická porucha

Je úplně jedno, zda je člověk aktivní sportovec nebo vede velmi sedavý způsob života. Panická porucha se může objevit znenadání u každého – pocit nevolnosti, silné bušení srdce, neschopnost popadnout dech a mdloby. Následuje rychlý přesun do nemocnice, kde jsou provedena všechna vyšetření. Jejich výsledek však infarkt nenaznačuje. Po čase se ataka nemoci objeví znovu. V tom případě byste již měli vědět, že se jedná o panickou poruchu.

Panickou poruchu doprovází nevolnost a mdloby, zdroj: adicare.cz

Jaké jsou její příčiny

Příčiny panické poruchy jsou nejčastěji dlouhodobě přehlížené potřeby každého z nás. Jedná se o nahromadění takzvaného vnitřního stresu, který není přímou reakcí na vnější stresory, ale který si nejčastěji způsobujeme my sami. Snažíte se dlouhodobě potlačovat své emoce? Vyvíjíte dlouhodobý tlak na svůj vlastní výkon? Jste perfekcionisté? Cítíte se dlouhodobě psychicky unaveni? V tom případě byste měli zbystřit.

Cesta ven již existuje

Zatímco v letech minulých se lidé s touto nemocí označovali za hypochondry, dnes již pomocí správné diagnózy dokáže moderní medicína tuto poruchu díky souboru kognitivně-behaviorální terapie a dechových cvičení úspěšně řešit. Správnou cestou, jak panickou ataku ovládnout a pomalu také zcela odstranit, je také nácvik chování při nástupu panického záchvatu.

Příznaky panické poruchy nepodceňujte, zdroj: adicare.cz

Dodejme ještě, že spouštěč panické ataky je těžko postřehnutelný. Nejčastěji to bývá ona pomyslná „poslední kapka“ – fyzické či duševní vyčerpání. Spustit panickou ataku tak může náročný den v práci, nedostatek spánku, viróza nebo dokonce přechod mezi jednotlivými fázemi spánku (NON-REM a REM).

Pokud se vám zdá, že i vy byste mohli být touto nemocí postiženi, rychle vyhledejte odborníka.

Latest Posts

Nenech si ujít