Noční můra skoro každé ženy a mnohých mužů. Nevábné, nepříjemné a hrozně dotěrné. Soupeř, se kterým tak těžko bojuje. To všechno jsou strie. Drobné jizvičky na kůži, které dokážou pěkně znepříjemnit náš život. Proč vlastně vznikají a jak se proti nim bránit?

 

Při extrémním natažení kůže

Lidskou pokožku tvoří několik vrstev, které mají tu schopnost, že se umějí elasticky natahovat a zvětšovat svůj objem. Tato jejich schopnost je ale omezená – jestliže dojde k prudkému roztažení kůže, ta ve své vnitřní vrstvě popraská a strie jsou na světě. Pokožka je v místě popraskání ztenčená, chybí jí elastické vlákno a my vidíme ony nevzhledné růžové až fialové jizvy, se kterými se poté tak těžko bojuje.

 

Prudké roztažení, se kterým si naše pokožka nedokáže poradit, vzniká z několika důvodů. U žen je to nejčastěji těhotenství nebo prudký nárůst/úbytek váhy. U mužů mají problém se striemi hlavně sportovci a kulturisti, kteří v posilovně pokožku extrémně namáhají a navíc u nich dochází k rychlému růstu svalové hmoty. Strie často trápí také mladé lidi při rychlém vývinu v pubertě. Pokud patříte do jedné z uvedených rizikových skupin, je pro vás strašně důležitá prevence.

 

Používejte kosmetické masti a krémy

strieNejlepší obranou proti striím je totiž zamezit tomu, aby vůbec vznikly. Pokud jste těhotná, plánujete rychle hubnout nebo chodíte do posilovny kvůli růstu svalové hmoty, pořiďte si domů zásobu krémů a mastiček na strie. V obchodech ji najdete celou řadu, pomoci vám může třeba nákupní rádce Heureka.

 

Někdy se může stát, že vám strie vznikají samy od sebe, bez zjevné příčiny. V takovém případě je nutné, abyste je odhalili co možná nejdříve (malé růžové jizvičky objevující se v oblastech břicha, boků, hýždí, zadku nebo hrudníku) a začali je okamžitě mazat krémem proti striím. Zabráníte tak nejhoršímu.

 

S léčbou neotálejte

Jestliže se vám nepodaří strie odhalit včas a malé jizvičky na vaší kůži přece jen vzniknou, může vám pomoci už jen biostimulační laserový paprsek. Tato léčebná metoda napomáhá optickému zmenšení a „zneviditelnění“ strií, byť malé pozůstatky už na vaší pokožce zůstanou navždy. S objednáním na laserovou léčbu určitě neotálejte – čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně budou jizvy po ošetření vidět. Léčbu strií provádí například salon Krása a zdraví v Praze na Vinohradech.