Vybíráte mikinu? Pak nejste sami. Vlastně jste na tom stejně jako drtivá většina lidské populace. Hned několik průzkumů totiž ukázalo, že mikina je tím vůbec neoblíbenějším kusem oblečení na světě. A není ani divu. Vždyť je to společně s tepláky zároveň i ten nejpohodlnější kousek, který si na sebe vůbec můžete obléknout.

Při výběru mikiny byste měli mít na paměti především příležitost, ke které mikinu volíte. Nepředpokládáme, že mikinu plánujete s sebou vzít na obchodní schůzku nebo do divadla, ovšem jiná bude vhodná do hor, než například na sobotní party nebo rande s přítelkyní.

Přestože jde v současnosti o nejpopulárnější kus oblečení, mikina jako taková mezi námi není vůbec dlouho. V minulosti sloužila čistě praktickým účelům, kdy dělníky chránila před chladem, později stejnou službu dopřávala i sportovcům na tréninkovém hřišti. Na základě jejich požadavků k mikině zanedlouho přibyla také kapuce, která při tréninku v nepříznivém počasí chránila také sportovcovu hlavu. Jméno tomuto praktickému a šikovnému kusu oblečení očernily kriminální gangy, které mikiny s kapucí využívali k maskování při zločinech. Na výsluní (dnes stále nejoblíbenější) mikinu s kapucí vynesl po uplynutí spousty let až Rocky Balboa, který ji v kultovním snímku pravidelně oblékal na tréninky.

Ale jakou mikinu tedy zvolit? Pravděpodobně jste již zaregistrovali, že mikin je dnes k dispozici neuvěřitelné množství, a zásadní vliv na výběr té správné bude mít hlavně váš styl a vkus. Existuje ale několik „vodítek“, které by vás alespoň mohly tak trochu nasměrovat.

Zdroj: Bolf.cz

Důležitou roli hraje to, k jaké příležitosti mikinu vybíráte. Ač je obecně tento kus oblečení považován za spíše ležérní, leckterou mikinu si můžete obléci třeba i k obleku. A pokud právě s oblekem nebo formálním kabátem chcete kombinovat, určitě volte mikinu v jedné ze čtyř tradičních barev, tedy černé, bílé, námořnické modré nebo šedé. Šedou mikinou koneckonců nikdy nic nezkazíte, jelikož představuje nejjednodušší způsob, jak na ulici ukázat, že jste si na outfitu dali záležet (i když ve výsledku to tak vůbec nemuselo být). Šedá mikina totiž stála na úplném prvopočátku a šedá se mikina doslova „narodila“. Úplně první modely tohoto typu oblečení byly všechny v této univerzální a velmi praktické barvě. Koneckonců i samotný Rocky trénoval v jedné z nich. Plánujete-li ale mikinu pod kabát, sako či koženou bundu, v Rockyho šlépějích zde nevykračujte. Místo toho zvolte mikinu užšího střihu, bez kapuce a klokánkové kapsy. Samozřejmě ale bez zipu, tedy přes hlavu.

Máte-li zaostřeno na o něco ležérnější styl, volte mikinu s kapucí. Například námořnicky modrá mikina bude skvěle vypadat v kombinaci s černými džínami a džínovou bundou. Přestože barevně budou k sobě mít obě svrchní vrstvy poměrně blízko, odlišné textury jednotlivých kusů dodají celému outfitu styl i větší hloubku. A pokud jste poměrně „čistotný“ typ a příliš často na sebe neobracíte například hrnky s kávou, rozhodně vyzkoušejte klasickou jednobarevnou bílou mikinu s kapucí, která bude v kombinaci s kontrastujícím černým dlouhým kabátem a chino kalhotami vypadat naprosto luxusně.

Na konec ještě několik typů pro volbu toho správného střihu. Jste-li spíše štíhlejší postavy, určitě se nebojte slim-fit mikin. Předejdete tak tomu, že v mikině budete vypadat jako v pytli od brambor, a svalnatějším jedincům tento typ mikiny navíc krásně vyrýsuje postavu. Štíhlejší panové by každopádně měli volit spíše mikinu bez zipu. Muži vyššího vzrůstu by zároveň také měli volit středně dlouhé nebo klidně i dlouhé mikiny. Nicméně pokud jste vyššího vzrůstu, nikdy nesahejte po ničem, co vám nesahá alespoň po pásek u kalhot. Naopak pánové menšího vzrůstu by měli volit právě mikiny, jejichž délka sahá maximálně pod pásek u kalhot, a navíc s rukávy maximálně po kloub palce. V takto zvolené mikině totiž krásně odvedou pozornost od výškového deficitu a nebudou vypadat příliš „široce“.

A v poslední řadě dbejte na správnou volbu materiálu nebo poměru použitých materiálů. Nekupujte nic, co nemá alespoň 80 % bavlny.

To by bylo pár tipů k volbě ideální mikiny, nicméně zbytek už je, pánové, na vás. V internetovém obchodě Bolf si toho svého módního favorita určitě vyberete.