Jak se zdravě stravovat

Zdroj: Pixabay.com

Správné stravování je určitě jedním ze základních předpokladů spokojeného života. Jedině ve chvíli, kdy tělu dodáte vše co potřebuje, po něm totiž můžete chtít stoprocentní výkon. Je třeba si také uvědomit, že správná strava se může odrážet i na naší psychické pohodě.

Chcete-li se mít v životě lépe, musíte určitě začít u stravy. Nebojte se, není to vůbec nic složitého. Hlavní zásady správného stravování najdete právě v tomto článku.

Nevymlouvejte se na čas

Možná si říkáte, že správné stravování je asi moc složité a vyžaduje dlouhé přípravy. Sama sebe potom také přesvědčíte, že na to nemáte čas, a tak se dále stravujete špatně. Přestaňte se vymlouvat, škodíte tím jen sama sobě. Zdravé stravování není o nic složitější, než to nezdravé, právě naopak!

Co určitě musíte dodržovat

Základem zdravého stravování je pravidelnost. Měla byste se naučit jíst pravidelně 5 x denně. Je důležité jíst menší porce a vždy si na jídlo udělat čas. Tělo totiž musí mít dost času na trávení, takže pokud si dáte svačinku někde po cestě do práce, škodíte si tím a vaše tělo tím vlastně mučíte. Na velké jídlo jako je oběd či večere si vyhraďte minimálně 30 minut, na svačinky bohatě postačí 15 minut. Jídlo žvýkejte pomalu, aby žaludek nemusel trávit velké kusy.

Co jíst?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Pokud se chcete zdravě stravovat, určitě musíte z jídelníčku vyřadit nezdravé tučné potraviny a změnit i styl přípravy jídla. Smažení by vám rozhodně mělo být cizí. Naopak dušení či pečení v troubě bez tuku by vás mělo zajímat. Brzy i vy zjistíte, že takový pečený losos v troubě chutná určitě lépe, než ten připravený na oleji v pánvi. Mezi nevhodné potraviny dále patří bílé pečivo, tučné mléčné výrobky apod. Do jídelníčku naopak musíte zařadit zdravé potraviny. Je určitě žádoucí jíst hodně zeleniny a ovoce. Zaměřte se také na méně tradiční jídla – zde jsou například super recepty na jáhly. Pozor si dejte také na koření. Jídla by neměla být hodně slaná a kořeněná. Používat také můžete netradiční koření, jakým je třeba kurkuma. Nebojte se ani jídel pikantních. Trocha chilli podporuje trávení. Pokud se budete držet těchto jednoduchých zásad, uvidíte, jak rychle se vám tělo odmění vitalitou!

Latest Posts

Nenech si ujít