Jak se projevuje nedostatek hořčíku

Zdroj: Pixabay.com

Hořčík je pro lidský organismus nepostradatelný stopový prvek. Jeho nedostatek může mít pro člověka až fatální následky, takže je určitě vhodné vědět, jak bezpečně poznáte, že vám právě hořčík schází. Právě to se dozvíte v tomto článku a současně vám poradíme, jak zajistit dostatečný přísun hořčíku pro každý den!

Proč je hořčík tolik důležitý?

Hořčík je jedním z nevýznamnějších prvků z toho důvodu, že se v lidském těle podílí na mnoha důležitých procesech. Je například součástí až 350 metabolických procesů, pomáhá při metabolismu energie, podporuje řádnou syntézu proteinů a metabolismus vápníku. Dostatečná hladina magnesia je velmi důležitá pro správnou činnost kardiovaskulárního systému, svalů a všech nervů. Ovlivňuje také zdraví kostí a kloubů. Už tedy jistě chápete i vy, proč se o dostatečný přísun hořčíku zajímat.

Jak poznáte nedostatek

Naštěstí pro nás všechny dokáže tělo na nedostatek hořčíku nápadně upozornit. Mezi typické příznaky určitě patří únava, bolesti svalů a kloubů, podrážděnost a nespavost. Téměř vždy se objevuje také třes a trvalé brnění rukou. Na nedostatek magnesia může upozornit i zvýšená kazivost zubů či to, že se špatně hojí poranění kostí. U dětí se dokonce může objevit i noční pomočování.

Jak nedostatek hořčíku vyřešit?

Pokud takové příznaky na sobě pozorujte, začněte je co nejdříve řešit. Naštěstí není vůbec těžké hořčík do těla dostat. Ve větším množství se vyskytuje hořčík v potravinách. Mezi jeho nejbohatší zdroje patří ořechy. Například je 100 g chutných ořechů Para se nachází cca 378 mg hořčíku, dobrým zdrojem je také ovoce – hlavně banány a maliny. Pokud chcete mít jistotu, že budete každý den do těla dodávat dostatek této látky, můžete se spolehnout také na doplňky stravy či šumivé tablety. Koupit je můžete v lékárně.

Latest Posts

Nenech si ujít