Jak efektivně zmírnit projevy akné? Pomůže správné čištění i šetrná kosmetika

Černé tečky na kůži, zarudlé pupínky i větší podkožní ložiska s hnisem. Řeč je o příznacích akné, se kterými se setkal takřka každý. Akné neboli také trudovitost je způsobeno zánětlivým onemocněním mazových žláz. Čím projevy akné zmírnit? Jak správně čistit pleť? A jakou kosmetiku používat?

Onemocnění ve zjednodušené formě ucpává kožní póry a vede k hromadění podkožního sekretu. Ten se projevuje zarudnutím kůže, bolestivými otoky a tvorbou pupínků s hnisem. Pupínky se nejčastěji vyskytují v oblasti obličeje, krku, zad a hrudníku. Nevyhýbají se ale ani stehenním a hýžďovým partiím.

Vznik akné ovlivňuje více faktorů. Od hormonálních změn přes stres a špatnou životosprávu až po dědičnost. Akné se nejčastěji projevuje v období puberty a hormonálních změn, kterým je například těhotenství. Napříč tomu se může projevit v kterémkoliv věku. Není proto pravdou, že akné se vyskytuje pouze u teenagerů.

Čím projevy akné zmírnit?

Vznik trudovitosti doprovází nejen bolestivé projevy, ale především také psychické problémy spojené se studem za svůj vzhled. Proto se každý snaží akné co nejrychleji zbavit a zamaskovat. V čem ale spočívá léčba akné?

Faktorů léčby trudovitosti je více. Důležitými faktory jsou pravidelné a přiměřené čištění pleti, používání správné kosmetiky a dodržování zdravé životosprávy. Osoby trpícím akné by měly omezit konzumaci alkoholických nápojů a kořeněných i tučných jídel. Pokud trpíte těžkými projevy akné, navštivte svého dermatologa, který doporučí správnou léčbu.

Jak správně pečovat o problematickou pleť?

Správná péče o aknózní pleť vyžaduje pravidelné čištění. Ráno a večer pleť vyčistěte čistícím tonikem nebo čistícím gelem. Vhodné jsou hloubkové čistící gely a adstringentní tonika Vichy Normaderm, která odstraňují maz, čistí a stahují póry a omezují výskyt zánětů.

Pro lokální ošetření bolestivých pupínků použijte například Vichy Normaderm Hyaluspot, který urychluje hojení pupínků, vyhlazuje pleť a zamezuje vzniku trvalých jizev.

Nezapomínejte na hydrataci

Abychom pleti v boji s akné efektivně pomohli, je při čištění důležitá pravidelnost a zároveň střídmost. Horlivé čištění několikrát za den by pleti mohlo naopak uškodit. Přílišným čištěním se totiž pokožka vysušuje. Časté vysušování vede k její obraně, která spočívá ve větší tvorbě podkožního maziva. Proto nezapomínejte na vhodnou hydrataci a výživu pokožky. Správná péče o pleť totiž urychluje regeneraci a pomáhá předcházet vzniku zánětů.

Jakou při akné zvolit kosmetiku?

Každá z nás se chce líbit svému okolí, a proto se snaží projevy akné nejrůznějším způsobem zamaskovat. Zde si dejte dobrý pozor na používání kosmetiky a make-upu. Nevhodný make-up může totiž kožní póry ucpat. Veškeré čištění pleti a výživa pokožky by tak mohly přijít na zmar.

Proto vybírejte make-up, který neucpává póry a je šetrný k problematické pleti. Přitom vybírejte kosmetiku z lékáren nebo od prověřených značek. Široký sortiment kosmetiky na akné nabízí značka Vichy, které je šetrná k problematické pleti, neucpává póry a dokonale maskuje zarudlé pupínky. Kosmetiku Vichy zakoupíte například v lékárnách Benu.

Latest Posts

Nenech si ujít