Hobit a jeho poslední cesta

Monumentální bitva v čele s nejmenším literárním i filmovým hrdinou v historii se blíží. Bitva pěti armád zakončí 11. prosince boj o zlato Ereboru a Bilbo Pytlík půjde domů.

Nelegálně nejstahovanější film v historii. Kvůli natáčení se stávkovalo a sepisovali se petice, výdaje na natáčení zahýbaly s novozélandskou měnou, Hobitín přilákal miliony turistů a Peter Jackson se zapsal do historie. S filmovou hobití trilogií jsme žili tři roky, nakoupili řadu filmových replik (tedy aspoň já), během roku zhlédli všechny trailery i filmové plakáty a minimálně stokrát přečetli Hobita. Poslední díl neměl cestu ke své slávě tak rovnou jako jeho předchůdci. Během roku se změnil název celého filmu z Cesta a tam a zase zpátky na Bitva pěti armád a ani s datumem premiéry to nebylo tak jednoznačné. Z původně zamýšleného roku 2015 se premiéra šoupla na rok 2014.

Oficiální trailery kolující po internetu slibují krvavou řež, neslýchaný masakr i grandiózní bitvu. Těšíte se?

[vsw id=“ZSzeFFsKEt4″ source=“youtube“ width=“500″ height=“400″ autoplay=“no“]

Hobit končí. A co teď?

To, co všichni teď očekávají je natočení Silmarillionu, takové menší učebnice dějepisu Tolkienovo světa. Na amerických serverech vznikají články typu 10 Reasons Peter Jackson Must Make The Silmarillion nebo Peter Jackson On The Possibility Of A Silmarillion Movie. Očividně nikdo se nechce se Středozemí jen tak rozloučit. Celý problém tkví v Tolkienovo potomcích, kteří nechtějí společnosti Warner Bros prodat práva na natočení Silmarillionu.

Pozitivní správou je, že Peter Jackson by se nebránil navrátit do středozemě v podobě delšího sestřihu Pána prstenů. Na veřejnost by bylo vypuštěno několik scén, které jsme ještě neviděli.

Tím nám to však nekončí. Do budoucnosti se plánuje natočení životopisného snímku o J. R. R. Tolkienovi. Životem univerzitního profesora s fantazií větší než vesmír se nechala inspirovat společnost Fox Searchlight a Peter Chernin.

Když se film změní ve skutečnost

Proč z fenoménu 21. století nevyždímat i tu poslední kapičku zisku? Nový Zéland má jednoduše podnikavého ducha a v záloze pár dobrých nápadů. Poblíž městečka Matamata vyrostlo doslova poutnické místo všech tolkienofilů. Hobbiton Movie Set Tour láká fanoušky z celého světa. A má úspěch! V tomto zábavní parku vyškolení průvodci (blázni do Pána prstenů, obdivovatelé J.R.R. Tolkiena, nadšenci Středozemě, zarputilý čtenáři Hobita, odborníci na filmy Petera Jacksona) provedou návštěvníky po 1250 akrové ovčí farmě s výhledem na okolní krajinu, která se stala po čas filmování Pána prstenů Hobitínem. A nic tu nechybí. Hobití nory, pěstěné záhonky, upravené cestičky,  legendární Dno pytle, hostinec U Zeleného draka i strom, u kterého Bilbo Pytlík slavil své 111. narozeniny. Návštěvníkům jsou ukázána notoricky známá filmová místa, jako třeba cesta, kudy Gandalf přijížděl do Hobitína s vozem naloženým rachejtlemi. Sázkou na úspěch jsou i mírné kopečky a všudypřítomná zeleň, které jsou pro svět hobitů tolik typické.

Cena za vstupné se pohybuje okolo 75 – 125 NZD (radši to nepřepočítávejte!) a prohlídka trvá přibližně dvě a půl hodiny. Dostat se vůbec na Nový Zéland rozhodně není levná záležitost…ale je to prostě HOBITÍN!

Latest Posts

Nenech si ujít