Zdroj: Pixabay.com
Pásový opar (lék. Herpes zoster) je onemocnění virového původu, které je velmi nepříjemné. Většinou ho doprovází velká bolest a díky tomu může pásový opar třeba i na několik dní vyřadit člověka z běžného života. V tomto článku se dozvíte, jak pásový opar vzniká, jaké jsou jeho projevy, jak se proti jeho vzniku bránit a samozřejmě i to, jak se léčí.
Vznik pásového oparu
Pásový opat způsobuje vir varicella. Tento se běžně nachází v lidském organismu u lidí, kteří prodělali plané neštovice. Pokud vir dostane podnět, začne se projevovat a tak vzniká pásový opar. Podnětů ke vzniku pásového oparu může být celá řada. Nejčastěji je to kvůli oslabené imunitě, spouštěčem může být také nadměrná zátěž, dlouhodobý stres, šok či úraz.
Hlavní projevy pásového oparu
Pásový opar jako takový není přenosný. Pokud ale člověk neprodělal plané neštovice, může se jím od druhého nakazit. Projevy pásového oparu jsou poměrně jasné. V první fázi se objevuje zarudlé místo (může to být kdekoliv na těle), které začne bolet. Pokožka je v tomto místě také napnutá a citlivá na dotek. Během několika dní se v místě objeví malé puchýřky, které vypadají jako klasický opar. Doprovodnými projevy může být malátnost, celková slabost a objevit se může také horečka.
Jak se oparu vyvarovat a jak probíhá jeho léčba
Prevence spočívá v tom, že by se člověk měl vyvarovat všem výše zmíněným rizikovým faktorům. Preventivě může pomoci užívání vitamínu C, který posiluje imunitní systém. Pásový opar a jeho léčení probíhá pomocí léků na bolest a léků proti zánětu. Výjimečně se podávají antibiotika. Během léčby je důležitý klidový režim a dostatečný příjem tekutin. Léčbu urychlí, pokud je pásový opar odhalen včas. Na puchýřky je možné aplikovat tekutý pudr, který urychluje jejich hojení. V žádném případě se nesmí propichovat!