Celiakie aneb život bez lepku

Zdroj: sxc.hu

Devět let doprovázím celiaka společným životem. Jaké to je? Po tolika letech nedokážu odpovědět jinak, než že je to zcela přirozené. Je na „nemocném“ zda bude respektovat dietu nebo ne. Zcela záměrně dávám slovo „nemocný“ do uvozovek, protože celiakie je sice nemocí, ale pokud respektujete pravidla, tak rozhodně není věcí, která by člověka měla omezovat.

Nejsem doktor, takže zde napíši laický pohled na celiakii jako takovou. Celiakie je potravinová alergie a v současné době na ni neexistuje jiný lék, než dodržovat bezlepkovou dietu. Nemoc přináší určitá omezení ve stravování. Neomezuje však cokoli jiného. Napíšu zde nejčastější otázky mého okolí, když zjistí, že manžel je celiak.

1. Jak se to celé projevuje?

Je vám zle od žaludku, necítíte se dobře. Bolí vás klouby. Jste velmi unavení. Hubnete. Alespoň takto se nemoc projevovala u mého muže.

2. Co nesmí jíst?

Všechno, kde jsou stopy lepku. Je potřeba číst etikety. Naštěstí jsme už v době, kdy i bezlepkové potraviny jsou více značené přeskrtnutým klasem. Nicméně i některé potraviny, které na sobě nenesou tuto značku, jsou bezlepkové. Příklady potravin, kterým se celiaci musí vyhnout: běžně dostupné pečivo, těstoviny, cokoli z mouky, některé druhy salámů a paštik, některé druhy piv.

Na trhu již je velká řada výrobků určených přímo pro tuto dietu. Navíc už i čeští domácí výrobci se učí na své potraviny dávat štítky, co jejich výrobek obsahuje. Mým velkým doporučením je tedy důkladně číst etikety, protože mnohé potraviny, které nejsou označené přeškrtnutým klasem jsou pro celiaky vhodné.

Žijeme v době, kdy si hlídáme, abychom jedli 5x denně menší porce. Sledujeme obsahy živin a ostatní hodnoty. Celiakie tedy nepřináší nic jiného, než sledovat to, co do sebe vpravujeme.

bezlepková

Nedávno mi psala kamarádka, že ji naši čeští doktoři diagnostikovali právě celiakii. Mezi prvními slovy, která jsem jí psala bylo: „Hele, nic se neděje.“ Skutečně, na světe je tolik jiných a těžších věcí. Pokud máte alespoň malinko disciplíny, tak za pár týdnů vklouznete do režimu, který vás nebude nijak obtěžovat či omezovat.

Posledních pár měsíců manžel navštěvuje čínského specialistu na vědu lékařskou, s tím, že tento doktor umí odstranit příznaky celiakie. Akupunktura je u nás ještě něco ne zcela přirozeného a běžného, ale pokud umí vyléčit ty potíže, o kterých české lékařství tvrdí, že jsou navždy, tak se pravděpodobně brzy stane zapichování jehliček do různých částí těla velmi populární.

Bohužel čeští doktoři jsou vychováni nepružně a leckdy nekompromisně a jejich postoj, že se musí držet dieta, protože nemoc je nevyléčitelná, je natolik zastaralý, že by člověk zaplakal.

Jestli mého manžela akupunktura plně vyléčí, tak se s vámi o tento zážitek jisto jistě do podrobna podělím.

Celiakie je z odborného hlediska nemoc, ale víte co? Zahoďme pojem NEMOC a řekněme si: „CELIAKIE JE MŮJ ŽIVOTNÍ STYL.“

Latest Posts

Nenech si ujít