Břišní tanec

Podporuje pružnost těla, půvab a probouzí ženskost. Pokud si chceš připadat jako v pohádce 1000 a jedna noc, je na čase začít se učit orientální neboli břišní tanec. Pro ženu je to jedna z nejpřirozenějších pohybových aktivit a komplexy z větších boků, zadečku či bříška můžeš směle hodit za hlavu a naopak z nich udělat nádhernou přednost.

Břišní tanec existuje již několik tisíc let. Jeho původní účel byl zlepšení plodnosti a příprava na porod díky pohybům zlepšujícím prokrvení a pohyblivost pánevní oblasti. Kromě toho je však prospěšný také pro klouby, jelikož zvyšuje jejich pohyblivost. Dále stimuluje trávicí soustavu, posiluje břišní svaly, zvyšuje sebevědomí a při správném provádění působí i proti bolestem zad a krční páteře. Dnes je populární nejen pro jeho zdravotní benefity, ale také pro jistou vyzývavost některých prvků. Koneckonců i Shakira má část své popularity zaslouženou jistě i díky břišnímu tanci.

Základem pro zvládnutí břišního tance je naučit se izolovat jednotlivé části těla. Když se hýbou boky, neměl by se příliš hýbat vršek a naopak. Další důležitou součástí jsou pohyby rukou. Těmi se totiž celý pohyb dolaďuje a z velké části určují „výraz“ celého tance. Jestli je jemný, pomalý či vášnivý a dynamický. Většina pokročilých tanečnic získá vlastní specifický styl těchto pohybů. Existuje ale také mnoho pomůcek, které se při tanci dají použít, abys ruce zaměstnala. Jsou to svíce, závoj, křídla isis, hůlka saidi, vějíře s peřím či s hedvábnými závoji, činelky či šavle. Orientální tanec má i více stylů. Nejčastěji se u nás na kurzech setkáš s Raqs sharqi a Tribal stylem

Zdroj:freedigitalphotos.net
Zdroj:freedigitalphotos.net

Raqs Sharqi – je klasický, nejoblíbenější styl, který se stále rozvíjí. Pochází z Egypta a nejdůležitějšími prvky jsou shimmy (rychlé třesavé pohyby) a akcenty, ale také mimika a splynutí s hudbou. Choreografie se často prokládá bubínkovým sólem či tancem se závojem. Kostýmy se většinou skládají z bohatě zdobené podprsenky a dlouhé sukně s šátkem okolo boků.

Tribal – je nejmladší, ale stále se zvyšuje jeho popularita. Vznikl teprve před asi 50 lety v USA a je inspirován berberskými a indiánskými tanci. Působí zemitě a odpovídají tomu i kostýmy, které se často ladí do černočervených barev s masivními stříbrnými ozdobami. Častěji zde uvidíš kalhoty zvonového střihu než sukně. Tančí se většinou ve skupině a spolupráce tanečnic je zde velice důležitým prvkem. Spíše než na smyslnost pohybu se klade důraz na hrdost, důstojnost a sílu ženy.

Břišní tance se dnes již vyučují snad v každém městě a cena kurzu bývá okolo stokoruny za lekci. Vznikají dokonce i speciální kurzy pro děti či starší ženy a tak můžeš tento tanec vyzkoušet v jakémkoliv věku. Ve světě jsou však velice populární i břišní tanečníci – muži. U nás se mnoho odvážlivců zatím ale nenašlo a osobně si myslím, že je to škoda:)

Latest Posts

Nenech si ujít