RECENZE: Dívka, která si hrála s ohněm

0

Přečetli jste už první díl trilogie Milénium – Muži, kteří nenávidí ženy? Toužíte se dozvědět, jak to s Lisbeth Salanderovou, Mikaelem Blomkvistem a dalšími dopadne dál? Tak to si musíte přečíst i druhý díl, Dívku, která si hrála s ohněm. A věřte, že po dočtení posledních řádků si budete chtít přečíst i třetí díl.

Tentokrát je hlavní postavou především Lisbeth Salanderová. V průběhu čtení knihy se můžete postupně seznámit nejen s jejím současným životem, ale především s její nelehkou a komplikovanou minulostí. To na její činy a ji samotnou vrhá nové světlo a ve finále to také vyústí k vyřešení záhady. Lisbeth je totiž tak záhadná osobnost, že je téměř nemožné ji dobře poznat a prohlédnout. Však s tím má také policie dlouhou dobu pěkné problémy, když má vyřešit trojnásobnou vraždu, ze které je právě Lisbeth podezřelá.

Larsson 2Dva Mikaelovi přátelé – kolega Dag z Milénia a jeho přítelkyně – jsou totiž nečekaně zavražděni, krátce před vydáním Dagovy knihy o dětské prostituci a obchodu s bílým masem. Další zavražděnou obětí je taky Lisbethin poručík. A co víc, na zbrani z místa činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové.

Vyšetřování neprobíhá jen tak obyčejně, Lisbeth není k nalezení, je po ní zahájeno celostátní pátrání a k tomu všemu to vyvolá obrovský mediální rozruch. Jediný, kdo je už od začátku přesvědčený o Lisbethině nevině, je Mikael a také se to snaží svým vlastním pátráním dokázat.

Jak už to ale v knihách Stiega Larssona bývá, nic není takové, jak se zdá být. Zápletka se ještě mnohem víc zaplete, Lisbeth se nakonec objeví a všechno je najednou zcela jinak.

A co teprve úplný konec! Předposlední kapitola vás tak šokuje, že prostě dočtete i tu poslední, přestože už vám třeba máte být někde úplně jinde.

Svým obsahem je kniha geniální. Larsson má neskutečný smysl pro detail, a proto si s každým vyhraje a žádnou podrobnost nevynechá. A když žádnou, tak žádnou – nevyhýbá se žádným tématům – sexu, násilí, homosexualitě ani prostituci.

Kromě tohoto všeho v knize samozřejmě najdete skvěle vystavěný příběh s již zmíněnou originální zápletkou a jistě se navíc dozvíte spoustu zajímavostí o práci v novinářské i policejní branži.

Za sebe nemůžu jednoznačně říct, zda je lepší první nebo druhý díl. Skvěle vymyšlené a napsané jsou oba, o napínavosti nemluvě. Ani od jednoho se nebudete chtít odtrhnout.

Teď už snad zbývá jen završit trilogii posledním dílem – Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Knihu vydalo nakladatelství Host.

Komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.