RECENZE: Dívka, která si hrála s ohněm

Zdroj: sxc.huz

Přečetli jste už první díl trilogie Milénium – Muži, kteří nenávidí ženy? Toužíte se dozvědět, jak to s Lisbeth Salanderovou, Mikaelem Blomkvistem a dalšími dopadne dál? Tak to si musíte přečíst i druhý díl, Dívku, která si hrála s ohněm. A věřte, že po dočtení posledních řádků si budete chtít přečíst i třetí díl.

Tentokrát je hlavní postavou především Lisbeth Salanderová. V průběhu čtení knihy se můžete postupně seznámit nejen s jejím současným životem, ale především s její nelehkou a komplikovanou minulostí. To na její činy a ji samotnou vrhá nové světlo a ve finále to také vyústí k vyřešení záhady. Lisbeth je totiž tak záhadná osobnost, že je téměř nemožné ji dobře poznat a prohlédnout. Však s tím má také policie dlouhou dobu pěkné problémy, když má vyřešit trojnásobnou vraždu, ze které je právě Lisbeth podezřelá.

Larsson 2Dva Mikaelovi přátelé – kolega Dag z Milénia a jeho přítelkyně – jsou totiž nečekaně zavražděni, krátce před vydáním Dagovy knihy o dětské prostituci a obchodu s bílým masem. Další zavražděnou obětí je taky Lisbethin poručík. A co víc, na zbrani z místa činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové.

Vyšetřování neprobíhá jen tak obyčejně, Lisbeth není k nalezení, je po ní zahájeno celostátní pátrání a k tomu všemu to vyvolá obrovský mediální rozruch. Jediný, kdo je už od začátku přesvědčený o Lisbethině nevině, je Mikael a také se to snaží svým vlastním pátráním dokázat.

Jak už to ale v knihách Stiega Larssona bývá, nic není takové, jak se zdá být. Zápletka se ještě mnohem víc zaplete, Lisbeth se nakonec objeví a všechno je najednou zcela jinak.

A co teprve úplný konec! Předposlední kapitola vás tak šokuje, že prostě dočtete i tu poslední, přestože už vám třeba máte být někde úplně jinde.

Svým obsahem je kniha geniální. Larsson má neskutečný smysl pro detail, a proto si s každým vyhraje a žádnou podrobnost nevynechá. A když žádnou, tak žádnou – nevyhýbá se žádným tématům – sexu, násilí, homosexualitě ani prostituci.

Kromě tohoto všeho v knize samozřejmě najdete skvěle vystavěný příběh s již zmíněnou originální zápletkou a jistě se navíc dozvíte spoustu zajímavostí o práci v novinářské i policejní branži.

Za sebe nemůžu jednoznačně říct, zda je lepší první nebo druhý díl. Skvěle vymyšlené a napsané jsou oba, o napínavosti nemluvě. Ani od jednoho se nebudete chtít odtrhnout.

Teď už snad zbývá jen završit trilogii posledním dílem – Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Knihu vydalo nakladatelství Host.