Tatínek na rodičovské dovolené. Pro někoho sci-fi, pro někoho minorita, pro někoho absolutně samozřejmá věc. Maminky, pokud se chystáte na tuto výměnu, že s dítětem bude doma tatínek, připravte se, že reakce okolí budou různorodé. A co my, maminy, které se rozhodli brzy vrátit do práce? Pro některou jediné možné řešení vzhledem k ekonomické situaci v rodině. Pro některou možnost, jak dítěti otevřít jiné dveře výchovy. Pro některou z nás absolutní vysvobození. Nenechte se ovlivnit okolím, je to rozhodnutí vaše a vašeho partnera a určitě se rozhodnete správně.
České zákony v současné době neumožňují, aby otec dítěte nastoupil na mateřskou dovolenou dříve než od 7. týdne od narození dítěte. Tu musí vždy čerpat matka. Nastupuje se 6 až 8 týdnů před porodem, to je vždy na zvážení vašeho gynekologa a domluvě s ním. Formulář, který k tomu potřebujete, byste měla dostat u svého ženského doktora. Celková doba mateřské dovolené je 28 týdnů, pokud se matka sama nerozhodne tuto dovolenou přerušit nástupem do práce, v žádném případě nemůže končit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Pokud se vám narodí dvojčátka či vícerčátka, tak se mateřská dovolená prodlužuje na 37 týdnů. V případě nepříjemnosti v podobě narození neživého děťátka máte právo na mateřskou dovolenou v délce trvání 14 týdnů.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má i otec. Jak již bylo výše zmiňováno, nelze to dříve než 7. týdnů po narození dítěte a žádá se na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na vyplácení této pomoci. Právě od 7. týdne od narození dítěte se v péči mohou rodiče střídat. Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí, stejně jako nemocenské dávky, pouze Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).
Po mateřské dovolené následuje rodičovská dovolená. O rodičovský příspěvek si opět musíte zažádat, ideálně před koncem mateřské. Tato žádost se již podává na Úřadu práce – Odboru státní sociální podpory tam, kam příslušíte dle trvalého bydliště. V jedné rodině nemůžete zároveň pobírat mateřskou i rodičovskou podporu.
Pokud vám u zaměstnavatele zbyl nárok na klasickou dovolenou, můžete si ji vybrat před nebo po skončení mateřské. Běžně na ni hned navazuje a v tomto případě je zaměstnavatel povinen žádosti o klasickou dovolenou vyhovět. Na výši rodičovského příspěvku nemá tato dovolená žádný vliv.
To jsou informace, které je dobré vědět. V praxi se připravte na poměrně zdlouhavá jednání na úřadech, pokud přijdete s požadavkem, že se s otcem dítěte v péči vystřídáte, pravděpodobně se setkáte s tím, že pro úřednice je to naprosto nemyslitelná věc. Bohužel většina pracovnic na našich úřadech tam sedí již od roku 1990 a je pro ně leckdy absolutně nepřijatelné, že se o dítě bude starat otec. Pokud u vás máte úřednice, které jsou znalé této problematiky, tak gratuluji, máte vyhráno. Pokud se setkáte s tím, co já s manželem, tak se prosím vyzbrojte čokoládou a pevnými nervy. A také doporučuji si vytáhnout ze zákona jednotlivé odstavce, na co máte či nemáte nárok a s tím napochodovat na naše státní pracovnice. Nebojte se říct si sebevědomě o to, na co máte běžně nárok.
Ano, výměny při péči o dítě je zpočátku velká horda papírů, několik hodin zbytečně strávených na sociálce a na odboru státní sociální podpory úřadu práce. Ale nemění to nic na faktu, že vaše rozhodnutí je jistě správné a prospěšné.
Osobně jsme s manželem šli touto cestou a jsem za své rozhodnutí velmi ráda. Nastupovala jsem zpět do práce z mateřské dovolené a na rodičovskou nastoupil tatínek. Nyní jsou naší dceři 4 roky a jsem si jista, že právě kvůli mužskému vlivu na ni je z ní hrdá, sebevědomá a neskutečně šikovná slečna. Nemějte obavy, že by mužský nezvládl péči o miminko, i oni to mají v krvi a umí si poradit. My jen musíme přimhouřit oko, když je dítko na náš vkus až příliš upatlané. Ale je šťastné, to je to, co si opakujte jako mantru. Mám kolem sebe poměrně dost tatínků, co se rozhodli být doma a zastat plně funkci ženy – matky. Někteří tatínci v mém okolí si vedli diář, kde měli od manželek, kdy mají krmit a čím, kdy se chodí spinkat, jak oblékat. Ale stejně to všichni poctivě píšící po pár týdnech zahodili a zjistili, že stačí naslouchat rytmu dítěte a ono to funguje.
Maminky, vydržte pohled na dítko, když je oblečené tak trochu jako hastroš a pochvalte své muže, protože oni to dělali s nejlepším vědomím. Důležité je, že děti neprochladnou.
A co dítě na to? Otec dá dětem určitý druh volnosti, který mi maminky od přírody dát neumíme. Chlapi jsou prostě větší střelci a mají ty hranice, co je únosné a co ne, malinko posunuté. A pro naše děti je to jedině dobře. Vidí, učí se, napodobují. Jsou odvážnější a zvídavější.
Maminky, nebojte se, že tím, že doma na rodičovské dovolené bude tatínek, přijdete o lásku svých dětí, naopak. Děti ve vás uvidí silný vzor, co všechno dokážete a ještě je milujete. A vy, s rukou na srdce, přicházíte ze zaměstnání méně unavená, než když jste byla s miminkem doma a proto si svých dětí více užíváte a láskyplně si s nimi hrajete.
Ale aby nebylo vše jen růžové a bezproblémové, je nutno si upřímně říct, že je velmi důležité se jako rodičovský pár shodovat, jak své děti budete vychovávat. Protože pokud vy máte nějakou představu, kterou nesdělíte svému protějšku, tak on bude děti vychovávat ve své představě. A bude zle. Dohodněte se, dejte si pravidla.
Reakce okolí je také něco, s čím se setkáte. Mám bohužel či bohudík zkušenost jak velmi pozitivní, tak i negativní. Ale vy jste se rozhodla, vy víte, že to děláte ze svých nejlepších důvodů a proto je to správné. A nikdo, ani vaši rodiče, nemají právo na tomto rozhodnutí cokoli měnit nebo jej odsuzovat.